For Contribution to the Development of Intellectual Property

For Contribution to the Development of Intellectual Property

Dear Colleagues,
 
Your company makes extensive use of innovative technologies and processes in their work with a highly qualified staff, well known in St Petersburg, Russia, and abroad?
 
Then this information is for you.
 
We invite you to participate in the Russian contest 'For Contribution to the Development of Intellectual Property.' The competition is organized by Saint Petersburg State University of Information Technologies, Mechanics and Optics in cooperation with Federal Institute of Industrial Property, with the support of public and professional associations of Russia in the framework of the annual city festival Days of Intellectual Property 2015.
 
The competition is held among the enterprises, organizations, groups, and their representatives in the nominations:
  •  IP Veteran 
  • The Best Enterprise in the Organization of Work in the Field of Intellectual Property
  • The Best Media Coverage of Intellectual Property Issues
  • The Best Teacher in the Field of Innovation and Intellectual Property
  • Youth who Create the Future
  • Managing the Future
  • The Lender of Innovation
  • Recognition
  • Style and Beauty of the Intellect
  • IP Constellation
Participation is free. Information about the winners of the previous years and the terms of participation can be found below.
 
Applications for participation in the Competition should be sent to spb-int@imbip.com
 
Application deadline is 10 April, 2015!
 
Yours faithfully,

The Organizing Committee
 
Winners of the VI competition 'For Contribution to the Development of Intellectual Property' 2015

Nomination ‘IP Veteran’

  • Irina Astrakhantseva
  • Tatiana Matveeva


Nomination ‘Best Enterprise in Organization of Work on Intellectual Property’

Subnomination: ‘The Best Enterprise in Organization of Work in the Field of Intellectual Property in the Industry in the Region’:

  • Grand Prix – State Ryazan Instrument Factory, Ryazan
  • I Degree Diploma – ‘Elara’, Cheboksary
  • III Degree Diploma –  ‘NER named after Chapaev’, Cheboksary


Subnomination ‘Best Company in the Organization of Work in the Field of Intellectual Property in the Industry in the Region’ (small businesses):

Grand Prix – ‘Rostr’, Saransk


Subnomination ‘Best Company in the Organization of Work in the Field of Intellectual Property in the Field of Science and Education in the Region’:

  • Grand Prix – Moscow State University named after Ogarev, Saransk
  • I Degree Diploma – Kazan State Power Engineering University, Kazan
  • II Degree Diploma – Tver State University, Tver
  • III Degree Diploma –  St. Petersburg Branch of IRTC 'Eye Microsurgery' named Fedorov, St. Petersburg


Subnomination ‘Best Company in the Organization of Work in the Field of Intellectual Property in the Defense Industry in the Region’:

  • Grand Prix – Russian Institute for Scientific Research on Aviation Materials, Moscow
  • Diploma of I degree – Concern ‘Granit-Electron’, St. Petersburg
  • Diploma of II degree – Concern ‘Aurora’, St. Petersburg
  • III degree diploma – Factory ‘Red Flag’, Ryazan
  • III degree diploma – Aquamarin, St. Petersburg


Nomination ‘Youth who Create the future’

  • Grand Prix – Dmitri Krivchenkov, State Ryazan Instrument Factory, Ryazan
  • Grand Prix – Alexey Smirnov, Cheboksary
  • III degree diploma – Sergey Titov, Lipetsk


Nomination ‘Managing the Future’

Subnomination ‘Managing the Future in the Field of High-Tech Business’:

  • Nikolai Kozin, Deputy Director for Innovations of ‘Rostr’, Saransk
  • Dmitrii Mishin, Director ‘New Dental Technology’ Ryazan State Medical University named after Academician Pavlov, Ryazan
  • Nail Suleymanov, ‘Institute of Intellectual Property and Certification’, Director, Head of TISC, Ufa


Nomination ‘The Best Media Coverage of Intellectual Property Issues’

Subnomination ‘The best printed media coverage of intellectual property issues (newspaper)’:

  • Newspaper ‘Progress’, Ryazan State Instrument Factory, Ryazan


Subnomination ‘The Best Printed Media Coverage of Intellectual Property Issues (magazine)’:

  • Magazine AGROFORUM (Editorial AGROFRUM), Tyumen


Nomination ‘Recognition’

  • Olga Kolesnikova, Tver State University, Head of Intellectual Property, Tver


Nomination ‘IP Constellation’

  • 'Technopark-Mordovia', Saransk